Limit transakcji gotówkowych – sprawdź, czy dotyczy i ciebie

W wielu społeczeństwach coraz chętniej stosuje się płatności bezgotówkowe. Dotyczy to nie tylko transakcji w sieci, ale też tych w sklepach stacjonarnych. W dalszym ciągu jednak banknoty i monety mają swoich zwolenników.

Trudno się temu dziwić, bo lata przyzwyczajeń mają wpływ na to, że gotówka w dalszym ciągu funkcjonuje w obrocie, zasilając portfele wielu konsumentów. Korzystając z tej formy płatności, trzeba mieć jednak na uwadze pewne ograniczenia, jakie są na nią nałożone. Dlatego też warto znać te obostrzenia, aby nie narażać się na przykre konsekwencje. Jakie obowiązują limity przy tego typu transakcjach, dowiemy się z dalszej części tekstu.

Limit transakcji gotówkowych

Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale już od kilku lat w naszym kraju obowiązują regulacje odnośnie do płatności gotówkowych. Precyzując, chodzi o ograniczenie jednorazowej transakcji na kwotę wyższą niż 15 tysięcy polskich złotych. W przypadku konieczności wykonania operacji ponad ten limit mamy obowiązek wykonania tego za pośrednictwem rachunku płatniczego. O ile osoby fizyczne niecodziennie dokonują takich transakcji, to przedsiębiorcy muszą się już pilnować. Warto nadmienić, że w równym stopniu chodzi tutaj o przedsiębiorców – zarówno zagranicznych, jak i tych krajowych. Jeśli nie zastosują się oni do powyższych regulacji, to zostaje na taki podmiot nałożona kara w formie braku możliwości zaliczenia niniejszej operacji w koszty podatkowe.

Wysokość takiej restrykcji dotyczy dokładnie tej części, jaka została opłacona z pominięciem rachunku płatniczego. Co więcej, obostrzenie to dotyczy również zaliczek, jakie dokonywane są w trakcie transakcji płatniczej. Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest fakt ewentualnego dzielenia transakcji. Jeśli więc całkowita wartość transakcji przekracza 15 tys. zł, to nie mamy możliwości zapłacenia części gotówką, a potem reszty w formie przelewu. Tutaj konieczne jest przeprowadzenie jednej operacji wyłącznie drogą elektroniczną.

Warto sobie wpoić, że istnieją tego rodzaju obostrzenia, bo pozwoli to uniknąć przykrych konsekwencji i związanych z nałożoną na nas karą. Do tego będziemy mieć pewność, że nasze transakcje są bezpieczne i legalne.